گالری

تماس با ما

رومی 1

طراحی نمای ساختمان ، برای تمامی کارفرمایان اهمیت زیادی دارد و می تواند نمادی از زیبایی و کیفیت داخل ساختمان باشد. اغلب معماران می کوشند تا در طراحی نمای ساختمان ، بسیار خلاقانه عمل نموده و طرح های زیبا و مورد پسند کارفرما طراحی نمایند. یک معمار برای طراحی علاوه بر زیبایی و ظاهر نکات بسیار زیادی را در نظر می گیرد. برای مثال کاربری ساختمان، از جمله مواردی است که می تواند طراحی نما را تحت تاثیر قرار دهد.

طراحی نمای ساختمان مسکونی بدون شک متفاوت از طراحی نمای ساختمانی است که کاربری تجاری دارد یا برای ارائه خدمات مشخصی از جمله خدمات آموزشی یا درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

طراحی نمای ساختمان
نمای ساختمان

فاکتور های تاثیرگذار بر طراحی نمای ساختمان

یک معمار و طراح نما ، بودجه کارفرما برای اجرای نمای طراحی شده را در نظر گرفته و طرحی را پیشنهاد می دهد که با هزینه مد نظر کارفرما قابل پیاده سازی و اجرا باشد. آشنایی طراح نما با اقلیم منطقه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، به طوری که باید طرحی متناسب با آب و هوا و شرایط منطقه پیشنهاد نماید تا ضمن جلوگیری از ضرر و زیان بتوان از طول عمر مفید نما، نهایت استفاده را برد. یک طراح نما، بافت منطقه را نیز در طراحی در نظر می گیرد تا ساختمانی متمایز با معماری منطقه اما همگون با سبک معماری طراحی نماید. در کل نکات حرفه ای و تخصصی زیادی می تواند بر کیفیت طراحی تاثیرگذار باشد که بدون شک یک معمار زبده آنها را مد نظر قرار می دهد.

سبک معماری نمای ساختمان و اهمیت آن در انتخاب مصالح

یکی از مهم ترین سوالاتی که باید معمار و طراح نمای ساختمان به آن پاسخ دهد، سبک معماری است. هزینه ها، مصالح در دسترس، سلیقه کارفرما، اقلیم، کاربری ساختمان، معماری بافت منطقه و … از جمله مواردی است که می تواند در انتخاب سبک معماری و طراحی نما تاثیرگذار باشد.

نمای کلاسیک

نمای کلاسیک یکی از سبک های طراحی نما می باشد که همواره مورد پسند کارفرمایان زیادی بوده است. طراحی نمای ساختمان به سبک کلاسیک می تواند منتج به یک ساختمان شاخص، زیبا و متمایز شود. استفاده از مصالح و ملزومات با کیفیت مناسب و همچنین اجرای نما توسط افراد با تجربه و متخصص در طراحی نما به سبک کلاسیک از اهمیت زیادی برخوردار است. برای مثال در اجرای نمای رومی که یکی از نمونه های سبک کلاسیک بوده و امروزه بیشتر از گذشته طرفدار دارد، اجرا اهمیت زیادی دارد. در این نوع طراحی نما، مصالح معمولا وزن زیادی دارند و خطا در اجرا می تواند موجب ناپایداری نما و وقوع حوادث جبران ناپذیری گردد. نمای رومی و سنگی برای مناطق مرطوب یا زلزله خیز با ملاحظات ویژه ای اجرا می شود.

نمای کلاسیک
نمای کلاسیک

نمای مدرن

گاهی اوقات ساختمان مدرنی دارید و می خواهید نمای ساختمان مدرن خود را متناسب با معماری داخل آن و مدرن طراحی کنید. نمای مدرن برای انواع ساختمان ها، به ویژه ساختمان های تجاری اهمیت زیادی دارد. یک نمای مدرن می تواند در جلب مشتری و انتقال حس به روز بودن کسب و کار تاثیر چشمگیری داشته باشد. همچنین امروزه بسیاری از جوانان ترجیح می دهند در ساختمان های مسکونی با نمای مدرن زندگی کنند. در طراحی نمای ساختمان مدرن ، انتخاب مصالح اهمیت زیادی دارد و معمولا از انواع مصالح و به صورت ترکیبی و کاملا خلاقانه، طرح نمای مدرن خلق می شود. کاربری ساختمان می تواند در انتخاب این مصالح عامل تعیین کننده ای باشد. برای مثال نماهای کامپوزیتی برای بناهای اداری و نماهای شیشه ای برای مراکز خرید می تواند بسیار جذاب و زیبا باشد.

نمای ساختمان مدرن
نمای مدرن

طراحی مینیمال

طراحی نمای ساختمان می تواند مینیمال و بسیار ساده اما جذاب باشد. در طراحی مینیمال معمولا از مصالح تک رنگ استفاده می شود و به ندرت در انتخاب مصالح تنوع وجود دارد. ممکن است سبک معماری اسلامی را برگزیده باشید، که در این حالت لازم است مصالح مختص به این سبک را تهیه نمایید.

نمای ساختمان لوکس

فرقی ندارد که سبک معماری منتخب شما کلاسیک است یا مدرن، بسیاری از کارفرمایان به دنبال نماهای لوکس و لاکچری هستند. این نماها که امروزه طرفداران زیادی نیز دارند، معمولا با مصالح متمایز و البته با کیفیت اجرا می شوند. در این نوع نما، خلاقیت در طراحی، تلفیق انواع مصالح ساختمانی و نورپردازی نیز اهمیت می یابد. برای مثال نمای رومی ساختمان دو طبقه که با نورپردازی ویژه ای و به صورت ترکیب با چوب کار شده است، می تواند رضایت یک کارفرما را که به دنبال نمای ساختمان لوکس و کلاسیک است، به صورت کامل جلب نماید.

انواع مصالح مورد استفاده در اجرای نمای ساختمان

مصالح اصلی ترین نقش را در نما ایفا می کنند. انتخاب صحیح مصالح با کیفیت می تواند در افزایش زیبایی نمای طراحی شده اهمیت زیادی داشته و همچنین تاثیر زیادی در رضایت کارفرمایان داشته باشد. مصالح مناسب و مورد نیاز بر اساس طرح نمای ساختمان، سبک طراحی، اقلیم و … تعیین می شود. نمای ساختمان انواع مختلفی دارد و با پیشرفت تکنولوژی نماهای بیشتری نیز به بازار عرضه می شود.

مصالح متداول در نمای ساختمان

نمای آجری گروهی از مصالح ساختمانی است که اغلب برای اجرای نماهای کلاسیک خریداری می شود. قیمت این نوع مصالح در مقایسه با دیگر مصالح مناسب تر است. آجر از جمله مصالحی است که در طراحی نما داخلی خانه نیز مورد استفاده قرار می گیرد. معماران برای نمایش اصالت از این نوع نما به وفور استفاده می کنند.

گروه دیگری از مصالح که در اجرای نماهای مدرن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، نمای کامپوزیتی است. این نماها ، با جلای فلزی زیبا بسیار سبک بوده و تنوع رنگ بسیار بالایی نیز دارند. نماهای کامپوزیتی قابل شستشو بوده و در برابر رطوبت و حرارت از مقاومت خوبی برخوردارند. اگر به دنبال خرید مصالح ساختمانی مقاوم و سبک هستید، نماهای کامپوزیتی بهترین گزینه است.

نمای کامپوزیتی ساختمان
نمای کامپوزیت

نمای ساختمان شیشه ای گروه دیگری از انواع نماهای ساختمانی است که انواع مختلفی داشته و به وفور در طراحی های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این نما بسیار زیبا است و با استفاده از آن و کمی خلاقیت می توان نماهای متمایزی طراحی نمود.

طراحی نمای شیشه ای ساختمان
نمای شیشه ای

نماهای سرامیکی که قیمت بسیار مناسب و تنوع بالایی دارند، به  دلیل مقاومت مناسب در برابر رطوبت از جمله مصالح مناسب برای نمای ساختمان در مناطق مرطوب به حساب می آیند. بسیاری از نماهای سرامیکی مشابه نماهای سنگی هستند و زیبایی منحصر به فردی دارند. این نما سبک بوده و در مقایسه با انواع سنگ ها سریع تر نصب می شود.

نمای سنگی نیز خانواده بزرگی از مصالح ساختمانی مورد استفاده در  اجرای نماها هستند که می توانید از تنوع بسیار زیاد و زیبایی طبیعی و منحصر به فرد آن نهایت استفاده را در طراحی نما بنمایید. این مصالح برای طراحی و اجرای یک نمای خاص و متفاوت اصلی ترین گزینه هستند. نماهای سنگی اغلب برای اجرای نماهای لوکس مورد استفاده قرار می گیرند.

شایان ذکر است که مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساخت نما تنها به مصالح معرفی شده محدود نمی شود و انواع مختلف دیگری از این مصالح نیز وجود دارد.

مصالح ساختمانی جدید

یک طراح حرفه ای نمای ساختمان، باید با جدیدترین مصالح ساختمانی مورد استفاده در نما آشنا باشد تا بتواند بهترین مصالح را انتخاب و نمایی خاص و متمایز با طول عمر و کارایی بالا بیافریند. برای مثال اگر اهمیت زیادی دارد که از نماهای مقاوم و با دوام استفاده کنید و از طول عمر آن مطمئن باشید، نماهای سمنت بورد به شما پیشنهاد می شود. این نماها که پایه سیمانی داشته و در زمره مصالح پیش ساخته قرار می گیرند، بسیار سریع نصب شده و طول عمر و ایمنی بالایی دارند. قیمت سمنت برد با توجه به دوام و ایمنی آن بسیار مناسب است.

اگر به دنبال نمای ساختمانی متمایز هستید تا یک طراحی شاخص را نمایش بگذارید، نماهای اچ پی ال بهترین گزینه است. این گروه از مصالح ساختمانی با طرح چوب، زیبایی چوب را به نمای شما اضافه نموده، همچنین در شرایط آب و هوایی مختلف قابل استفاده می باشند. این نما ایمنی بالایی داشته و مقاومت شیمیایی منحصر به فردی نیز دارد.

اگر نیاز به نمای سریع و سبک برای محوطه ویلا یا حیاط دارید، یا می خواهید یک نمای داخل ساختمان سریع و زیبا داشته باشید، نمای گرانولیت به شما پیشنهاد می شود. این نوع نما، از سنگ های طبیعی ریز زیبا در بستر رزین مقاوم در برابر اشعه فرابنفش تشکیل شده است و زیبایی خاص خود را دارد. علاوه بر این نمای گرانولیت قیمت بسیار مناسبی دارد.

نمای گرانولیت
نمای گرانولیت

اهمیت خرید مصالح نمای ساختمانی از مراکز معتبر

علاوه بر طراحی زیبا و انتخاب نوع مصالح و کیفیت آنها، تهیه مصالح از مراکز فروش معتبر و با قیمت مناسب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. استفاده از مصالح بی کیفیت در اجرای طرح نما، ممکن است منجر به عدم نمایش درست زیبایی طرح شده و یک مشکل و عدم کارایی مصالح، تمامی زحمات شما را از بین ببرد. یک فروشگاه معتبر علاوه بر عرضه مصالح با کیفیت، ملزومات اجرای این مصالح را نیز با بهترین کیفیت عرضه می کند. خرید از مراکزی باید در اولویت قرار گیرد که تنوع مصالح بالایی داشته و مصالح ساختمانی جدید را نیز عرضه نمایند.

 

سلب مسئولیت : این نوشته صرفا جهت افزایش معلومات عمومی خواننده متن و آشنایی آن با عناوین مطرح شده است و برای تولید محتوای مرتبط با محصولات این مجموعه می باشد.

امین محمدی

Artika Co-Founder

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *